Musím přiznat, že jsem měl vždycky slabost pro lidi, kteří se upnuli k nějaké netradiční nebo méně obvyklé myšlence a pak se ji pokusili zrealizovat nebo se do toho alespoň položili tak říkajíc „po hlavě“ a šli si za tím, ať už si tu hlavu narazili nebo ne. Vždycky jsem obdivoval lidi, kteří se pokusili vystoupit z davu a udělat věci jinak – po svém. Takových lidí zná dnešek i včerejšek poměrně dost; můžeme klábosit o „železné“ Margaret Thatcherové, Steveovi Jobsovi nebo z našich končin pak o Stanislavu Bernardovi. Jistě, nebavíme se o lidech, kteří by svým nápadem nakrmili hladové, vyléčili nemocné nebo očistili svět od nenávisti a nekonečných válek. Bohužel a škoda. I když pan Bernard má možná nástroje k obměkčení světových diktátorů…
Tak si ale poslední dobou říkám, že vymyslet něco originálního je hrozně těžké. A dosti možná vás napadlo něco podobného – chcete podnikat? Ale v čem? Co lidem při pohledu na přesycený trh chybí? V čem můžete být lepší než konkurence? Nebo co napsat za příběh, aby se náhodou nepodobal něčemu už vydanému? Jste programátor a chtěli byste všechny zaskočit něčím svým? Hodně štěstí, protože s podobným nápadem s největší pravděpodobností už někdo dříve vyrukoval…
A já se dostal do podobné situace. Tak jsem si říkal, k čemu vlastně potřebuji vydavatele e-knih, když je mohu publikovat sám? Ano, vydavatel a prodejce za vás udělají kus medvědí práce – postarají se o strašáka jménem byrokracie a vaši knihu mohou propagovat na místech, kde se vy moc nedostanete, neboť nemáte kontakty ani rozpočet jako oni. Já jsem si ale řekl, že pokud příběh bude „dobrý,“ čtenáře si snad najde tím, jak si jej budou lidé mezi sebou doporučovat. Třeba ne hned, ale časem. A ano, své e-knihy si budu prodávat sám. Za kolik? To je otázka… A že by to byl originální a průkopnický plán? Ne. Zjistil jsem, že u nás se s takovým konceptem vynořil například Brněnský patriot Michal Kašpárek, který svá díla prodával na internetu za ryze dobrovolnou sumu a bez vydavatele. Proč se jim tedy neinspirovat?
Co se zde změní?
Pro čtenáře mého blogu se nezmění prakticky nic, protože má moudra a výsledky bolestivého přemýšlení na vás budu „kypat“ pořád. Změnit chci jen prodej svých e-knih, které chci zpřístupnit přímo na tomto blogu, kde bude katalog toho, co jsem napsal. Zájemce o e-knihu přistoupí k bráně (vyplní jen nejzákladnější údaje), která jej poté pustí na skrytou stránku s odkazy na stažení e-knihy. Stažení e-knihy nebude podmíněno placením, byť vám dám možnost mě zasypat svým bohatstvím na bankovní účet, případně platbou debetní nebo kreditní kartou skrze platební bránu (pravděpodobně PayPal). Vyřešíme tím dva problémy – nemusím si stanovit cenu mého psaní (sami si zvolíte, na kolik si jej ceníte) a pro ty, kteří by chtěli cizí práci bez zaplacení, to bude zdarma a s klidným spaním, protože nezaplacení mi za e-knihu bude jen věcí jejich svědomí. Sám jsem zvědavý, zda si z peněz z mých literárních snažení koupím nové auto nebo jimi přispěju na dno nějaké kašny, abych měl alespoň štěstí, když už ne to fáro… Asi už ale vím, do které kašny bych to v případě nějakých drobných naházel – samozřejmě do té se sochou Neptuna na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Každopádně mě to zajímá jako experiment, proto se na to tak těším…
Nataša
E-kniha Nataša je nyní prodávána společností Mafra, a.s., se kterou jsem se dohodl na ukončení prodeje k 15. 10. 2016. Natašu budu poté nabízet na svém blogu za dobrovolnou cenu a v trochu upravené verzi.
Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat
Když už si větší část zisku nebude stahovat prodejce ani vydavatel knížky (obojí teď budu já osobně – a já si mezi sám sebou peníze dělit nebudu), rozhodl jsem se věnovat nemalou část zisku tomuto občanskému sdružení, kterého jsem s radostí členem. Kolik přesně to bude, ještě budu informovat…
Takže co myslíte? V mozku to dost dřelo, než jsem takový nápad vykonstruoval…