A vzhledem k tomu, že je situován na jakémsi statku a na velice podmáčeném povrchu, svadí zde neúprosný boj s vysokou vlhkostí, která mnohdy znamená riziko vyšší intenzity plísně. Jelikož se útulek stará o velký počet koček, plíseň a vysoká vlhkost obecně znamená zdravotní rizika nejen pro čtyřnohé svěřence, ale samozřejmě i pro dobrovolnický personál.
Dostal jsem nápad na vývoj zařízení, které na bázi počítače Raspberry Pi a IP kamery pomůže nejen s bojem proti nadměrné vlhkosti, ale i s monitorováním stavu v útulku. Jsem zároveň velice potěšený, že jsem našel firmy, jež mi svým sortimentem a naprosto zdarma pomohly zařízení postavit.
Rozpracovaná řídicí jednotka
V podstatě stačilo jediné – zkusit se zeptat. Jak i mí rodiče říkají: „líná pusa, hole neštěstí.“ Mě se ale hlavně celý život drží věta jednoho z učitelů na střední škole, který nám, svým studentům říkával, že na světě je celá řada dveří, a že můžete zkusit vejít do kterýchkoliv z nich. Stačí jen zaklepat. U těchto dvou firem jsem zaklepal, a vyšlo to. Nemusel jsem se na materiálu pro útulek podílet sám, což je povzbuzující i pro mou peněženku.
Jak jsem již uvedl výše. Srdcem zařízení je malý počítač Raspberry Pi, který na základě informací ze senzorů bude upozorňovat na možnou kondenzaci vody v místnosti, což by zvýšilo pravděpodobnost vzniku plísně. Program je navíc navržen tak, že bude data pracovníkům útulku poskytovat online – v prohlížeči, i emailem, pokud dojde k nějakému nepříznivému scénáři.
Součástí vybavení bude i kooperace Raspberry Pi s IP kamerou, díky které bude dostupný živý přenos z útulku – možná dojde i na přenos na YouTube, neboť Opuštěné kočičí tlapky mají své fanoušky, kteří možná tento přenos rádi uvítají.
S kočičím útulkem považujeme celý projekt za živý s tím, že budu udržovat program i zařízení ve funkčním stavu, a hlavně s tím, že zařízení bude možné i dále rozšířit o mnohé další funkce a periferie, jako jsou nejen senzory a kamery, ale například i funkcionality. Cílem je zjednodušit dobrovolníkům práci, kterou dělají zdarma, a také jim usnadnit práci s daty. Mám ještě mnohé nápady (například propojení s ESP32), které by pomohly s monitorováním celého objektu.
Firmy, které pomohly s dodáním materiálu, a kterým děkujeme za podporu
Přispět útulku můžete i vy - oficiální stránky útulku https://www.kocicitlapky.cz/
Žádné komentáře:
Okomentovat