Mrkněte na e-knihy, které jsem napsal. Kupte si je za DOBROVOLNOU CENU

pátek 10. ledna 2025

Jak Retro Nation oživuje zapomenuté herní klasiky a konzole

Už je to jedna dekáda, co nás do hlubin starých a zapomenutých her na vlnách českého internetu unáší dvojice Pavel Dobrovský a Jan Olejník. Dva zmiňovaní muži se s nádechem nostalgie ponořují ke vzácným herním i konzolovým artefaktům – a za mne osobně to dělají výborně.

Logo Retro Nation, zdroj https://retronation.cz/

Když jsem jako třicátník – ano, to už bohužel také platí pár let – objevil pořad o hrách a konzolích, které jsem si jako malý půjčoval – respektive škemral jsem po jejich půjčení v okolí – mé srdéčko po těchto krásných dobách zaplesalo. U pořadu Retro Nation velice často, pravda, usínám. Ne však proto, že by mě informace a „novinky“ o starých hrách a herních mašinách unavovaly, naopak ze mě v posledních minutách před usnutím vysávají nahromaděný stres z každodenních úkolů a povinností, a posunou mě do časů, kdy mou největší starostí bylo porazit zlého doktora Robotníka ve hře Sonic the Hedgehog 2 pro Segu Megadrive. Ano, ten obrovský robot v Death Egg mi dělal vrásky na mé jinak mladé a tehdy ještě hubené pleti.

Zkoumání konzole Sega Megadrive, zdroj YouTube

Jmenovaná dvojice ještě v roce 2019 tvořila pořad Retro Gamesplay, jež byl publikován webem Games.cz. Důležité je, že pořad Retro Gamesplay měl velice podobný formát, jako má nyní Retro Nation, byť pánové do světa Retro Nation vnesli určité změny s nádechem zcela vlastní režie. Už tehdy, každý týden, jste se tedy mohli prostřednictvím dvou chlapíků Pavla a Honzy spustit do světa her jako je právě Sonic the Hedgehog, první Grand theft Auto, nebo se třeba zaměřit na nesmrtelný Tetris. Natáčení pořadu bylo však po odvysílání více jak dvou set videí v průběhu pěti let ukončen, zastaven a dán k ledu. Naštěstí měli Pavel Dobrovský s Janem Olejníkem a svým týmem pocit, že by takovému druhu retro show neměl být dán poslední políček, a že by pořad měl pokračovat. Zrodil se tedy Retro Nation, který jen na YouTube má přes 12 tisíc pravidelných odběratelů, přičemž každé z videí má až 15 tisíc zhlédnutí. To vše ve veřejné části, která je zdarma, protože Retro Nation funguje spíše jako komunitní obsah, kde si skalní fandové skrze Patreon koupí bonusové obsahy. Za tyto příspěvky pak tým Retro Nation financuje svůj obsah. Koupit stařičké Nintendo 64 nebo Segu Dreamcast logicky něco stojí, a bez peněz to prostě nejde.

Pavel Dobrovský, zdroj https://paveldobrovsky.cz

Zpět k tomu důležitému. Robota šíleného vědce Robotníka jsem nakonec i já překonal, protože postačil pravidelný trénink. Segu Megadrive II, kterou jsem si v dobách, kdy mi ještě pomálu teklo mléko po bradě, pouze půjčoval, jsem jeden krásný okamžik našel v zastavárně za pár stovek. Paradoxně více peněz jsem snad v tu dobu ani neměl, ale takovou krásně tvarovanou konzoli, která do mých mladých pařanských let přinesla tolik radosti, jsem v té zastavárně ležet prostě nechat nemohl, byl by to hřích a rouhání se herní historii. Už nevím, v kterém roce to bylo, ale vím, že jediným zdrojem mých peněz bylo ještě kapesné od rodičů. Stařičká Sega Megadrive byla na svou sběratelskou hodnotu levná možná i proto, že měla vadný konektor u anténního převodníku. Zastavárník mi tehdy řekl, že opravu lze provést snad jen zalitím konektoru a kabelu do betonu. Sebemenší pohyb či vibrace totiž vedly ke ztrátě obrazu i zvuku. Čistě náhodou se ale nyní zabývám návrhem a testováním elektroniky, čemuž jsem se zájmově věnoval už v dobách mých dětských-nevydělečných, takže jsem si nakonec kabel nejen opravil, ale dokonce si jej předělal na scartový výstup, takže jsem dosáhl ještě lepší kvality obrazu i zvuku, než jsem kdy mohl docílit u anténního převodníku, který byl k Megadrive běžně dodáván.


Nejlepší podobizna (podle svědků), jak by Jan Olejník prý zhruba mohl vypadat :-) ,

Ale dost o mně, zpět k herním a konzolovým archeologům Pavlovi a Honzovi. Jejich videa jsou proti jiným podobného ražení v mnohém výjimečná. Jejich pořad má totiž zcela jasný formát, jež je základem každého vysílaného dílu. Trochu ohlédnutí za hrou, trochu brouzdání po historii a vývoji (ať už hry nebo konzole), a trochu té demontáže v případě, že se díl týká nějakého toho železa. Pánové několikrát deklarovali, že stařičký hardware nikdy nepřišel k úrazům s charakterem trvalých následků – a já jim v tom samozřejmě věřím. No a nedílnou součástí jejich videí je odpovídání na dotazy diváků, neboť videa jsou vysílány téměř vždy v přímém přenosu, takže interakce s diváky a reakce na dotazy jsou zde samozřejmostí – a to nejen na ty od „Mám rád vlaky“, zda se na dané konzoli vyskytují hry s vlaky.

Retro Nation v novém studiu, zdroj YouTube


Abych ale vysvětlil onu zvláštnost pořadů těchto dvou pánů, a hlavně důvod, proč se jejich pořad liší jiným podobného ražení a zrna. Pavel Dobrovský a Jan Olejník jsou novináři s bohatými zkušenostmi ze známých časopisových vydavatelství zaměřených na herní průmysl. Oba do svých videí vkládají profesionalitu, jež se odráží právě ve vysokém a očekávaném standardu rozborů herních artefaktů, o kterých vysílají. Vždy totiž dopředu víte, že se můžete těšit na ověřená a třeba i málo známá fakta k daným tématům, aniž by pořad i přes živý přenos sklouznul do situace, kdy pánové neví, co říct, byť si myslím, že i tohle zcela jistě a zákonitě zažili, jelikož se jedná o živá vysílání. U přímých přenosů musí divák odpustit i nějaké vyřčené nepřesnosti či drobné chybičky, což je ale něco, co dodává pořadu lidskou tvář, avšak s naprosto profesionálním pojetím a precizní přípravou, u které si často s úsměvem na líci říkám něco ve smyslu: „Kde na to ti pánové vlastně berou čas?“ Hru si musejí zahrát, konzoli vyzkoušet, a ještě si k tomu musí nastudovat hromadu materiálu.

To samo o sobě staví Retro Nation do za mne výjimečného světla, jež zaručuje jedinečný zážitek v případě, pokud milujete staré hry a staré konzole.


Zdravice ke srazu komunity, zdroj https://retronation.cz/

Projekt Retro Nation se vyznačuje rostoucím tempem oblíbenosti a sledovanosti, což dokazují nejen právě ta čísla sledovanosti, ale i počet lidí navštěvující pravidelné srazy v Červeném Újezdu, a v neposlední řadě také ochota diváků a fanoušků tento projekt finančně podpořit na Patreonu. Uznávám, že tento článek může znít až reklamně, ale musím jedním dechem dodat, že za něj ani nedostanu peníze, a ani mi nebylo Honzou s Pavlem vyhrožováno, že by mne umlátili těžkým gamepadem prvního Xboxu, pokud bych tento příspěvek nenapsal. Chtěl jsem se zkrátka podělit o pozitivní náladu, kterou mi Retro Nation pomáhá těmito malými, ale důležitými střípky udržet. A to, že u pořadu často usínám, není rozhodně způsobeno nudou, ale tím, že si pány mnohdy pouštím v časech, kdy už se má oční víčka něžně otírají o spodní část očí. Navíc rozebíraná témata mne nostalgicky přenášejí do dob krásných a nostalgických časů, a s takovou konstelací se usíná jedna báseň. Nicméně jsem se díky Retro Nation dozvěděl celou řadu nových informací, a objevil spoustu starých a skvělých her – například mne osobně velmi nadchla hra MoonBase Commander, kterou jsem si díky Retro Nation velmi oblíbil, ale kterou jsem před tím vůbec neznal.

Takže pokud máte rádi zaprášené hry a herní konzole, a přitom neznáte Pavla a Honzu, doporučuji dát šanci Retro Nation. Borci děkuji za skvělou práci, a jen tak dál. Děláte to skvěle!


Odkazy

Oficiální stránky Retro Nation https://retronation.cz/

Retro Nation na YouTube https://www.youtube.com/channel/UCj06o0LOFU-lFLwGaEOSM7g

Retro Nation na Facebooku https://www.facebook.com/groups/556063644792030/